Eğitim

“Ülkemizdeki internasyonal talebe sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır”

“Ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır”

YÖK Başkanı Erol ÖZVAR, internasyonal talebe sayısı hakkında, “Ülkemizdeki internasyonal talebe sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır” açıklamasını yapmış oldu.

“Ülkemizdeki internasyonal talebe sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır”

YÖK Başkanı Erol Özvar, 15 değişik ülkeden toplam 80 öğrencinin katılmış olduğu programda yapmış olduğu konuşmada, Ramazan ayının birleştiriciliğinde bir sofra başlangıcında buluştuklarını, öğrencilerle söyleşi ederek görüş ve önerilerini dinlemek istediklerini söylemiş oldu. Dünyanın değişik coğrafyalarından, değişik iklimlerinden gelen öğrencilerin her birinin mühim ve kıymetli bulunduğunu ifade eden Özvar, öğrencilere “Şunu bilmenizi isterim, Türkiye’deki üniversitelerimizde kurmaya çalıştığımız mozaiğe kendi coğrafyalarınızdan getirdiğiniz kültür, data ve deneyimlerinizle, oldukca mühim katkılar sunuyor ve onları zenginleştiriyorsunuz. Siz değerli üyelerimizin bu katkısı, evrensellik iddiasıyla hareket eden yükseköğretim kurumları ve hepimiz için oldukca kıymetli.” dedi.

 

“Internasyonal öğrencilerimizi kurum kültürünü zenginleştiren birer elçi olarak görüyoruz”

Dünyada talebe hareketliliğinin hızla artarak genişlediğini, bu genişlemeyi bir fırsat olarak gören ülkelerin, önceliklerini ve eğitim politikalarını internasyonal öğrencilerden gelen harç ve yaşam ücretleri üstüne kurduklarını söyleyen Özvar, “Sadece bizim önceliklerimiz bu ülkelerden oldukca daha değişik. Türkiye yükseköğretim sistemimizde internasyonal öğrencilerimizi, kurum kültürünü zenginleştiren birer elçi olarak görüyoruz. Bu maksatla, Türkiye Bursları projesi hayata geçirilmiş bulunmaktadır. Aynı teveccühü bizi yeğleyen internasyonal öğrencilerimizden de görüyoruz.” dedi.

 

2021 yılı istatistiklerine bakılırsa, Türkiye Burslarına 175 ülkeden, 165 bin civarında, üstün dereceli düzeyde bir müracaat gerçekleştiğini belirten Özvar, bursların kapsamının da mühim oranda çeşitlendiğini, öğrencilerin aylık burslarının yanında, barınma, sıhhat sigortası, Türkçe dil eğitimi ve ulaşım benzer biçimde birçok kanaldan da desteklerin sürdüğü bilgisini verdi.

“Ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır”

“Ülkemizdeki internasyonal talebe sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır”

YÖK Başkanı Özvar, son iki senedir yaşanmış olan pandemi koşullarına karşın, Türkiye’deki internasyonal talebe sayısının hızla artmaya devam ettiğini belirterek, “2022 yılı verilerine bakılırsa, ülkemizdeki internasyonal talebe sayısı, 198 ülkeden 255 bine ulaşmıştır. Bu durum, Türkiye yükseköğretim sisteminin internasyonal arenada büyük bir albeni merkezi haline geldiğinin bir işareti olarak görülmelidir.” dedi.

YÖK olarak başta komşu ve kardeş ülkeler olmak suretiyle, tüm ülkelerle iş birliğini arttırmanın bir yolu olarak internasyonal öğrencilere büyük ehemmiyet verdiklerinin altını çizen Özvar, “Öğrencilerimizin hak etmiş olduğu nitelikli eğitimleri alabilmesi için lüzumlu tüm düzenlemeleri yapıyoruz ve yapmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

Başa dön tuşu