Gündem

Tek Delikten Aşırı kiloluluk Ameliyatı 

Tek Delikten Obezite Ameliyatı

Tek Delikten Aşırı kiloluluk Ameliyatı. Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Serhat Buldur,  aşırı kiloluluk ameliyatlarının tek delikten yapılabildiğini belirterek, “Bu yöntem  kesi sayısını teke düşürürken, hem de meydana getirilen kesi göbek çukurunda gizlendiği için iyileşme sonrası gözle görülebilir herhangi bir iz kalmıyor” dedi. 

Aşırı kiloluluk dünya genelinde önde gelen sıhhat problemi olmaya devam ettiğini belirten Dr. Serhat Buldur, obeziteye bağlı hastalıklar sebebiyle insanoğlu erken yaşta yaşamını kaybedebildiğini söylemiş oldu. Morbid aşırı kiloluluğun kalıcı ve en etkili çözümünün cerrahi bulunduğunu kaydeden Hususi Ata Sıhhat Hastanesinde görevli Dr. Serhat Buldur, “Ülkemiz aşırı kiloluluk tedavisi mevzusunda dünyada iyi bir konumdadır. Dünyanın dört bir yanından insanoğlu sıhhat turizmi amacıyla ülkemizdeki değişik merkezlere tedavi olmaya gelmektedir. Ülkemiz sınırları içinde de aşırı kiloluluk ameliyatına ilgi her geçen gün artmaktadır.  Şu an için vatanımızda ve tüm dünyada en fazla meydana getirilen aşırı kiloluluk ameliyatı halk içinde tüp mide ameliyatı olarak malum laparoskopik sleeve gastrektomidir. Bu ameliyatta karın bölgesinde değişik sayı ve ebatlarda kesiler yapılarak yerleştirilen kapaklı borulardan (trokar) hususi ekipmanlar yardımı ile mide uzunlamasına kesilmekte ve mide hacmi küçültülmektedir. Bununla beraber iştah hormonu salgılayan kısım da çıkarıldığı için hastalar kısa sürede ideal kilolarına kavuşabilmektedir” dedi. 

Bayanlar Çoğunlukta 

“Aşırı kiloluluk ameliyatı her iki cinsiyetten talep görse de hastaların çoğunluğunu hanımefendiler oluşturmaktadır” diyen Dr. Buldur, “Hastalar ameliyat sonrası ideal kilolarına ulaştıktan sonrasında fena görünen yara izleri ile başbaşa kalmaktadırlar. Bu izlerin giderilmesi için meydana getirilen girişimler yeni izlerin oluşmasına niçin olmakta ve arzulanan netice çoğu zaman elde edilememektedir. Gelişen teknoloji ve ameliyat tekniklerindeki iyileşmeler bizlere bu problemi çözebilmeyi daha doğrusu bu sorunla asla karşılaşmamayı mümkün kılmıştır. Single incision laparoscopic surgery (SILS) tekniği ile aşırı kiloluluk ameliyatında kullanılan tüm ekipmanlar göbekten meydana getirilen tek bir kesiden doldurularak operasyonun tamamlanmasını mümkün kılıyor. Bu işlemin yapılabilmesi için üstünde oldukça sayıda delik olan sünger benzeri bir materyalden meydana getirilen hususi bir port kullanılıyor. Bu port göbeğe yerleştirildikten sonrasında normalde değişik kesilerden girilen trokarların tamamı bu port üstüne yerleştiriliyor. Sonrasında bu trokarlardan girilen hususi açılanan el aletleri ile operasyon standart şekline uygun olarak tamamlanıyor. Son olarak göbek deliği dikilerek işlem sonlandırılıyor. Bu şekilde kesi sayısı teke düşürülmekle kalmıyor hem de meydana getirilen kesi göbek çukurunda gizlendiği için iyileşme sonrası gözle görülebilir herhangi bir iz kalmıyor. Bu teknik mükemmel bir kozmetik netice vadediyor. Sadece bu teknikte aletlerin hareket kapasitesi oldukça delikten meydana getirilen tekniğe gore daha kısıtlı olduğundan her hasta bu işlem için uygun olmayabiliyor. Ek olarak işlemi meydana getirecek cerrahi uzmanının bu mevzuda kafi tecrübesi ve ilgisinin olması da oldukça önemlidir. Bu şekilde gelecekte daha oldukça hastaya hizmet vermeyi düşünüyoruz. İzsiz bir aşırı kiloluluk ameliyatı hayal değil” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

 

Başa dön tuşu