Sağlık

Karşıt Gelme Bozukluğu, Hangi Dönemlerde Görülür?

Karşıt Gelme Bozukluğu, Hangi Dönemlerde Görülür?

Çocuğun otoriteye karşı gelmesi, uyumsuz davranışlarda bulunması, olarak tanımlanan karşıt gelme bozukluğu, 2 yaş ve erişkinlik döneminde görülebiliyor.

Psikolog İnci Nur Ideal, çocuklarda ortaya çıkan karşıt gelme bozukluğu ve çözüm önerilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Ideal, evlatların bazı gelişim evrelerinde karşıt gelme şeklinde davranışların gözlemlenebileceğini belirterek “2 yaş ve erişkinlik döneminde benzer davranışlar gelişimsel özellikler olarak görülebilir. Karşıt olma, karşıt gelme bozukluğu ufak çocuklarda ve gençlerde görülebilen bir davranış bozukluğudur.” dedi.

 

Uyumsuz davranışlar ve oldukca sık ağlama görülebiliyor

Ideal, karşıt gelme bozukluğunu “Çocuğun otoriteye karşı gelmesi, uyumsuz davranışlarda bulunması, sık sık sinirlenmesi, ailenin koyduğu kurallara karşı gelmesi ve oldukca sık ağlaması” olarak tanımladı. 

Karşıt Gelme Bozukluğu, Hangi Dönemlerde Görülür?

 

Minimum 6 ay devam etmesi gerekiyor

Çocuk ve gençlerde bazen bu tür davranışların gözlemlenebileceğini söyleyen Ideal, “Sadece karşıt olma, karşıt gelme bozukluğu teşhisi konulmuş olan çocuklarda, devamlı ve minimum 6 ay devam etmesi gerekir. Bu durum çocuğun yaşamını ve çevresindeki kişilerle ilişkisini negatif etkisinde bırakır. Bu çocuklarda hiddet nöbetleri görülebilir. Kendilerine söyleneni yapmamak için direnebilirler. Yapmak zorunda kaldıklarında ise söylenerek yapabilirler.” diye konuştu.

 

Anne ve babanın iş birliği yapması mühim

Karşıt olma karşıt gelme bozukluğunun tedavisinde ailenin mühim bir rol oynadığını söyleyen Ideal, “Anne ve baba ile iş birliği yapmak gerekir. Anne ve babaya tutumları mevzusunda eğitim verilmelidir. Onların tutumlarını değiştirmesi, çocuğun da tutumlarının değiştirmesine sebep olacaktır.” diye konuştu. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

 

Başa dön tuşu