Sağlık

Diyetin Olmazsa olmaz 11 Besini

Diyetin Vazgeçilmez 11 Besini

Beslenme ve Rejim Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Bilhassa kilo vermek isteyenler için ideal özelliklere haiz bu besinlerin ne miktarlarda tüketileceği kişilerin yaş ve sıhhat durumlarına gore değişebilir. Bu yüzden beslenme ve rejim uzmanına danışılması ve meydana getirilen kontrollere gore kişiye hususi bir gıda programının oluşturulması oldukça mühim” dedi.

Beslenme ve Rejim Uzmanı Başak İnsel Aydın, birbirinden değişik 11 besinin vücuda olan etkilerini ve iyi mi tüketilmeleri icap ettiğini söyledi:

 

Kivi

İçinde bolca oranda vitamin bulunduran kivideki C vitamini, antioksidan özelliğiyle vücudu korur. Tertipli tüketildiğinde kalp hastalıklarından kanser ve obeziteye kadar birçok sorunda etkili olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. En mühim yararı ise yüksek lif içinde ne olduğu yardımıyla kabızlığa karşı etkili olmasıdır. Ara öğünlerde de tatlı ihtiyacını karşılamak amacıyla 2 tane orta boy kivi tüketilebilir.

 

Sarımsak

İçeriğindeki allilik sülfitler yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, bununla birlikte tümör hücresinin çoğalmasını baskılayan enzimleri uyarır ve kandaki kolesterol düzeyini azaltır. Sarımsağın en iyi malum tesiri ise kolesterolü düşürmesidir. İçerisindeki selenyum yardımıyla kalbi de koruyor.

 

Keten tohumu

Yüksek lif, omega3, B karmaşık vitaminleri ve E vitamini içeren keten tohumu, müsilaj tesiri yardımıyla kabızlığı önlüyor. Dolayısıyla keten tohumu tüketimi, zayıflama sürecini hızlandırır. Göbek ve basen bölgesindeki yağların kısa süre içinde yakılmasına destek sunar. Ek olarak birçok hastalığın tedavisinde kullanılan şifalı bir tohumdur. 1 bardak suyun yada 1 kâse yoğurdun içine taze öğütülmüş olarak eklenip 30 dakika beklendikten sonrasında tüketilebilir.

 

Biberiye

Besin ürünlerinin muhafazası için kullanılan biberiyenin bilimsel pek fazlaca çalışmada; cilt, akciğer, mide, meme, yumurtalık, rahim ve kolon kanserleriyle lösemi riskini düşürdüğü gösterilmiştir. Bağırsaktaki yağı emmeden atması özelliğiyle zayıflamaya pozitif tesiri olurken, yüksek kolesterolün de düşmesine destek sunar. Etlerin üstüne serpilerek kullanılabilir. Ek olarak iki tatlı kaşığı çekilmiş biberiye yaprağı demliğe konup, 400 ml suyla 10 dakika bekledikten sonrasında süzülüp tüketilebilir.

Diyetin Vazgeçilmez 11 Besini

Mercimek

İçeriğinde varlıklı nişasta ve bitkisel proteinler barındıran mercimek, potasyum içinde ne olduğu yardımıyla hipertansiyonu düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır. Varlıklı lif içinde ne olduğu yardımıyla tok meblağ ve kilo yitirilmesine destek sunar. Yemeği ve çorbası yapılabileceği şeklinde, haşlayıp salatalara katılarak da tüketilebilir.

 

Kabak

Kabak; düşük kalorisi, yüksek lif içinde ne olduğu ve bağırsak çalıştırıcı özelliği ile zayıflamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir besindir. Zararı olan toksinlerin vücuttan atılmasına destek sunar. Zeytinyağlı yemeği yapılabilir, fırında pişirilebilir ya da pişmeden olarak salataların içinde tüketilebilir. Miktar sınırlaması olmadan özgürce yenebilecek bir besindir.

 

Yoğurt

Kalsiyum deposu olması haricinde probiyotik içinde ne olduğu açısından da zengindir. Bağırsak sağlığını korur, yağ yakımına destek olur, tansiyonu düzenler, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, diş ve kemik sağlığını destek sunar, kolesterolü dengeler ve tatlı isteğinin önüne geçilmesine destek sunar. Yoğurdun evde mayalanıp, bilhassa protein bulunmayan öğünlerde yemeklerin yanında birer kâse tüketilmesi faydalıdır. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık şeklinde sıkıntıların önüne geçmek ve tokluk süresini uzatmak mümkündür.

 

Yulaf

Yulaf leziz, hazırlaması ergonomik ve vücudumuzu gün içinde gereksinim duyacağı A vitamini, B1, demir, çinko, folik asit şeklinde birçok gıda maddesine haiz bir besleyicidir. Lif içinde ne olduğu oldukça yüksektir. Kolesterol düşürücü tesiri vardır. Bağırsakta şişkinlik yapmış olduğu için uzun süre tok tutucu özelliğe haizdir. Yoğurda ya da süte katarak lezzetlendirilebilir.

 

Balık

Omega3 deposu balık, bilhassa mevsiminde tüketildiğinde ihtiva ettiği yağ asitleri yardımıyla bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olur. Bağışıklık sistemini korur, zekâ gelişimine yarar sağlar, kalp sağlığını ve kemikleri kuvvetlendirir, hücreleri onarır, diyabet riskini azaltır. Bu yüzden bilhassa mevsiminde haftada 2 kez tüketilmesi yararlı olur. En ideal pişirme yöntemi fırınlamadır.

 

Yeşil çay

Antioksidan kıymeti yardımıyla kanser riskini düşürür, vücut direncini yükseltir. Ek olarak Parkinson ve Alzheimer şeklinde hastalıklarda da riski düşürücü tesiri vardır. Kalp sağlığını korur, yağ hücrelerini harekete geçirerek yağ yakımına destek sunar. Hamileler, böbrek ve hipertansiyon hastaları hariç gönül rahatlığı ile gün içinde yeşil çayı bal, limon yada tarçın ile tatlandırarak tüketmek mümkün. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

 

Başa dön tuşu