Sağlık

Çocuğun Okuma Sevgisini Öldürmenin 7 Yolu

çocuğun okuma sevgisini öldürmenin 7 yolu

Okumak dünyadaki en büyük zevklerden biridir fakat kimi zaman istemeden çocuklarımızı okumaktan vazgeçirebiliriz. Bu yüzden çocuklar gitgide daha azca okuyor. Okuma sevgisi olan evlatların sayısında mühim bir düşüş var.

Çocuğun okuma sevgisini öldürmenin 7 yolu! Okumayı sevmeyen evlatların, bir konunun büyüsünde kaybolmanın ya da bir mevzu hakkında yeni bir şeyler öğrenmenin sevincini yaşayamadığını belirten Yazar Turgut Tunç, evlatların okuma tutkusunu kaybetmesine yol açan en yaygın hatalar ve çözüm yolları hakkında şu detayları verdi:

 

ÇOCUĞUNUZ ANAOKULUNDA OKUMAYA BAŞLAMAK ZORUNDA DEĞİL

Yeni yürümeye süregelen çocuğunuza yada okul öncesi çocuğunuza okumayı öğretebileceğinizi vaat eden fazlaca sayıda kaynak var, sadece bilimsel gerçek şu ki, çocuklar nadiren altı yaşından ilkin okumaya hazırdır. Erken okumayı öğrenecek çocuklar var fakat bu sizin evladınız olmayabilir.

Bir evladı hazır olmadan okumaya zorlamak, okumaktan nefret etmesine niçin olabilir.

Evladınız altı yaşından küçükse ve ağlıyorsa, sinirleniyorsa, okumaktan kaçınmak için her şeyi yapıyorsa, artık geri adım atma zamanıdır.

 

OKUMAYI BİR CEZA OLARAK KULLANMAK

Disiplin ve ceza arasındaki temel fark, disiplinin ufaklıklara yeni bir davranış öğretmesi, ceza ise ufaklıklara korku kullanarak yeni bir davranış öğretmesidir. Çocuklarınız yaramazlık yaptığında onlara kitap okuma cezası verirseniz kitap okumaktan nefret ederler.

çocuğun okuma sevgisini öldürmenin 7 yolu

OKUDUĞU İÇİN ABARTILI ÖDÜL VERMEK

Okumaya teşvik için abartılı ödüller vermek, çocuğun uzun vadeli okuma motivasyonunda azalmaya neden olur. Çocuk, ödül tükendiğinde kitabı bir kenara bırakır. Okumak iyi mi bir ceza olmamalıysa, abartılı bir halde ödüllendirilmemeli. 

 

OKUMAYI BİR BEDEL HALİNE GETİRMEK

“20 dakika okursan tabletle / telefonla oynayabilirsin” diyerek okumayı eğlencenin ön koşulu haline getirirseniz, çocuğunuza okumanın “oynamadan” ilkin yapılması ihtiyaç duyulan “iş” olduğu mesajını verirsiniz.

 

İSTEDİĞİ KİTABI OKUMASINA İZİN VERMEMEK

Çocuklar kendi seçtikleri kitapları okumak ister. Çocuklarınızı, istediği kitapları okumak yerine, onları aydınlatacağına ve eğiteceğine inandığınız kitapları okumaya zorlamak kitaplardan nefret etmesine yol açabilir. Yaşam boyu okuma sevgisini teşvik etmek için çocuğunuzun okumak istediği kitabı seçmesine izin verin. Bazı çocuklar kurgusal olmayan kitapları tercih eder. Bazıları bir tek düşlem romanları sever. Çocuğunuza bir kitabın onun okuma seviyesinde uygun olmadığını da söylemeyin.

 

SİZ OKUMUYORSANIZ ONLARA NEDEN BASKI YAPIYORSUNUZ?

Okumanın ufaklıklara mahsus bir zevk olmadığı mesajını iletin. Çocuklarınız her hareketinizi izliyor. Ek olarak sizi kopyalarlar. Bu yüzden sizi tertipli olarak okurken görmeleri gerekiyor. Kitapları günlük rutininize entegre edin. Böylece kitap okuma eylemi, bir tek evlatların yapmış olduğu bir şey değil, bununla birlikte yetişkinlerin de bir uğraşı ve ailenizin sevilen bir parçası olur. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

Başa dön tuşu