Gündem

55 Bin Ebe Bakan Koca’dan Ne İstedi

55 Bin Ebe Bakan Koca'dan Ne İstedi

55 Bin Ebe Bakan Koca’dan Ne İstedi. Türkiye’de zor şartlar altında çalışan 55 bin ebe, Sıhhat Bakanlığından haklarının iyileştirilmesini talep etti.

Mevzu hakkında izahat icra eden Türk Sıhhat Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Ne yazık ki sıhhat çalışanları pandemi sürecince en fazlaca çalışan ve en fazla gelir yitirilmesine uğrayanlar oldular. Adaletsiz ek ödeme, yok olup giden döner ana para ile ekonomilerinde fazlaca ciddi kayıplar yaşadılar. Alkışların yerine hakların verilmesi icap ettiğini ısrarla vurgulamamıza karşın sıhhat çalışanlarının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmadı. Tüm bunların üzerine toplu sözleşmede 2 yıl için imza atılan zam oranının 3 ayda tüm ekonomik değerin yitirmesi de eklenince bu durumun kesinlikle düzeltilmesi, kayıpların telafi edilmesi gerekliliği ortadadır. Türk Sıhhat-Sen olarak sıhhat çalışanları için ücret politikasında yeni bir tavra gereksinim bulunduğunu ifade ediyoruz. Tek ödeme şeklinde maaşlara zam yapılmasını istiyoruz. Ücretlerin gerçek olarak artması için ek zammın yanı sıra refah oranı ve enflasyon farkının aylık olarak ödenmesi uygulamaları da hayata geçmelidir. Ekonomik hakların yanı sıra toplumsal haklarda iyileştirmeler yapılmalıdır. Vekil ebe hemşire, sözleşmeli ebe şeklinde istihdam modelleri terk edilmeli ve kamuda bu istihdam modelleri ile vazife icra eden tüm çalışanlar kadrolu işgören olmalıdırlar” dedi.

Ebe Arkadaşlarımız Bunu Fazlasıyla Hak Ediyor

Kahveci şöyleki devam etti, “Anne ve bebek sağlığı hizmetini yürüten ebe arkadaşlarımızın kreş mağduriyeti sonlandırılmalı,  aile yaşamlarını etkileyen emek verme şartları düzeltilmelidir. Sıhhat çalışanlarının, ebe arkadaşlarımızın özveri ile yürüttükleri sıhhat hizmetinin karşılığında onlara mali, özlük ve toplumsal haklar açısından daha iyi şartlar kesinlikle sağlanmalıdır. Kamuda vazife icra eden 55 Bin ebe arkadaşımız bunu fazlasıyla hak etmektedirler.  Biz tavsiyeler sunuyoruz, çözüm istiyoruz. Sıhhat çalışanlarının mağdur edilmediği, mutlu olduğu bir emek verme yaşamı talep ediyoru. Ebe arkadaşlarımızın tüm sıhhat çalışanlarının sesine kulak verilmeli, onları sevindirecek düzenlemeler bir an ilkin hayata geçirilmelidir.” diyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, bu haftanın sorunların çözülmesinde adımların atılmış olduğu yedi gün olmasını temenni ediyoruz” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Başa dön tuşu